Úvod / Rekreácia / Turistika

Turistika

Turistika

Chránená krajinná oblasť Vihorlat (CHKO) bola vyhlásená v roku 1973 na ochranu sopečného pohoria Vihorlat na výmere 4383 ha. Z katastrálneho územia Sniny zaberá plochu o výmere 242 ha v častiach od trasy bývalej lesnej úzkokoľajky po hrebeň so Sninským kameňom. Dominantou CHKO je vrchol Sninského kameňa a jazero Morské oko. Súčasťou územia je náučný chodník Morské oko - Sninský kameň - Sninské rybníky, ktorý oboznamuje návštevníkov s prírodnými zaujímavosťami a kultúrnymi hodnotami chráneného územia. 

 
 
VIHORLAT 
Vihorlat, vyhasnutá sopka vysoká 1076 m.n.m., Vám po jeho zdolaní poskytne priam letecký výhľad na šíravu, väčšinu obcí ležiacich medzi CHKO Vihorlat a Michalovcami. Za dobrej viditeľnosti je možné dovidieť až priamo do Michaloviec a na druhej strane na Sninský kameň. Príjemná a stredne náročná túra s dĺžkou cca 20km a prevýšením cca 800 metrov Vás čaká, ak sa z obce Poruba pod Vihorlatom vydáte po červenej značke až na vrchol a späť sa budete vracať po žltej značke do obce Jovsa, kde sa môžete občerstviť minerálnym prameňom. Príroda a výhľad Vás určite osloví. 
Turistika

SNINSKÝ KAMEŇ

Z jazera Morské oko je možné po turistickej značke vyšliapať buď k malému Morskému oku alebo až na sninský kameň, z ktorého je podobný výhľad ako zo samotného Vihorlatu. Sninský kameň je najvýraznejšou dominantou okolia Sniny a je chránený ako prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1982 na výmere 5,59 ha. Sninský kameň sa mohutne vypína nad Morským okom. Je to vyvreninový andezitový útvar, ktorý sa skladá z dvoch častí, Malého a Veľkého kameňa, vo výške 1005 m n. m. Úpätie Sninského kameňa tvoria kamenisté sutinové plytké pôdy. 
 
 
VINIANSKY HRAD 
O hrade je pomerne málo známych informácií ku počtu povestí o ňom. Jeho zakladateľom bol údajne neznámy Václav. Dlhodobí zemepáni Vinného - Sztárayovci - však tvrdia, že hrad bol neustále ich majetkom. Hrad bol zrejme postavený v 13.storočí po tatárskom vpáde spolu s okolitými hradmi v Michalovciach, Jasenove a Brekova. V období vnútropolitických nepokojov v roku 1466 bol poškodený. V 16.storočí bol znovu obnovený. Hrad mal zlú obranu, preto sa mu mohol stať každý silnejší Útok osudným. To sa mu stalo osudným v roku 1594, keď ho dobylo a rozumilo cisárske vojsko. Majitelia hrad sice ešte opravili ale v 17.storočí ho sami opustili a presťahovali sa do kaštieľov vo Vinnom a v Michalovciach. 

Kontakt a rezervácie

 

telefón-mobil:       

+421 902 820 802    
 

adresa:

Penzión Biela Labuť

Masaryková 47
07101 Michalovce 

Slovensko

 

 

nová rezervace